V roce 2020 byla společnosti MATRIX a.s. ve spolupráci s Mendelovou univerzitou v Brně schválena dotace na projekt s registračním číslem CZ.01.1.02/0.0/0.0/19_262/0020195.
Tento projekt je financován z Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, podprogram APLIKACE a je zaměřen na vývoj zařízení pro výrobu karbonizovaných povrchů dřeva. Předmětem projektu je výzkum a vývoj povrchové karbonizace dřeva určeného pro inovativní fasádní prvky dřevostaveb tak, aby mohly být vyráběny způsobem šetrným k životnímu prostředí a bez použití chemických konzervačních látek na dřevo. Součástí projektu je také výzkum a vývoj zařízení pro výrobu takto povrchově modifikovaných prvků.
S rostoucími požadavky na ekologické provádění staveb roste i snaha o využívání obnovitelných a snadno recyklovatelných materiálů. Vzhledem k udržitelnosti, dostupnosti a relativně nízké ceně je dřevo vhodným přírodním materiálem pro povrchové vrstvy fasádních systémů staveb. V rámci ČR a Evropského trhu je velké procento budov, jejichž fasáda je částečně nebo celoplošně vyrobena z dřevěných materiálů. Pro dřevěné fasádní prvky staveb je nejdůležitějším ukazatelem dlouhodobá životnost a minimální náklady na péči a údržbu. Vhodným konstrukčním provedením je možné částečně eliminovat některé nežádoucí faktory, jiné lze dočasně či trvale eliminovat pomocí vybraných způsobů modifikace dřeva. Modifikace dřeva je proces, jehož cílem je eliminace jednoho či více přirozených nedostatků dřeva a zároveň uchování upravených vlastností optimálně po celou dobu jeho životnosti.
Výsledkem projektu bude průmyslová technologie procesu povrchové karbonizace dřeva a funkční prototypové zařízení na výrobu fasádních prvků dřevostaveb s takto modifikovaným povrchem. V závislosti na druhu dřeva, stupni karbonizovaného povrchu a barevném provedení budou definovány nové a inovativní fasádní prvky/systémy dřevostaveb.
Dokončení projektu je předpokládáno do konce roku 2022.